Vídeňský guláš - nízkosacharidový

Jídelní plán

Vídeňský guláš - nízkosacharidový

Každý přísahá, že ten jeho recept na guláš je prostě nejlepší. U nás přísaháme na super dobrý, přímo nejlepší vídeňský guláš. Jídlo výborné, prostě klasika, kterou nikoho neurazíte a naopak všechny nadchnete...

Guláš se tradičně zahušťuje chlebovou střídkou, moukou a nebo strouhaným perníkem. Vídeňský guláš je pak specifický tím, že by měl být zahuštěný jenom a pouze cibulí. Tehle recept představuje zdravou variantu guláše bez mouky, vhodný i pro bezlepkovou dietu, low carb (LC) i keto stravování. Je lehčí, obsahuje méně sacharidů, zelenina napopak přidá extra chuť... a věřte tomu, NIKDO NIC NEPOZNÁ!

Postup přípravy

  1. Nejdříve se trochu pověnujeme výběru masa. Maso dusíme a proto sáhněte pro trochu tučnějším a namáhanějším mase, než jsou ta minutková - ideální bude kližka, ramínko nebo plec. Fantastický pak bude guláš z líček nebo telecího masa.

  2. Cibuli nakrájíme nadrobno. V kastrole rozehřejeme sádlo a cibuli na něm restujeme, dokud krásně nezhnědne a nezkaramelizuje. Přidáme rajský protlak, do cibule ho vmícháme a dál restujeme - protlak zchladí cibulku, také zhnědne a zkaramelizuje. Výsledná chuť stojí za to. K ruce si připravíme vodu na zalití, přidáme papriku a zamícháme. Rychle zalijeme vodou, aby paprika nezhořkla.

    Pokud máte čas, nabízím vám naprosto luxusní vychytávku a trik, jak na krásně zhnědlou a zkaramelizovanou cibulku do guláše. Používám zejména tehdy, pokud vařím velké množství guláše - minule to bylo 50porcí:) Potom cibulku nasekám v kuchyňském mixéru, trošičku podliju vodou (jen pár kapek, pustí šťávu sama), smíchám s protlakem a na cca 100°ji nechám přes noc péct v troubě. Potom zvýším teplotu a nechám dopéct do hněda. Alternativně můžete použít i pomalý hrnec. Takhle připravená cibulka je skoro bez práce, navíc luxusní a guláši moc prospěje:)

  3. Maso nakrájíme na kostky a pak zprudka opečeme na pánvi. Maso opečte klidně i v několika dávkách - je to lepší, hezky zhnědne a dá guláši tu správnou chuť.

    Přidáme ostatní ingredience, podlijeme vodou a necháme přikryté pomalu dusit, dokud není maso krásně měkké. Guláš také v této fázi můžete sundat ze sporáku a nechat na pomalo několik hodin péct v troubě. Občas promícháme a podlijeme vodou. Když je maso měkké, vybereme ho a cibuli ve šťávě rozmixujeme tyčovým mixérem do hladka.

  4. Když děláme guláš, děláme ho kotel. Milujeme totiž gulášovou šťávu.... A tak mi na vídeňský guláš na zahuštění jen cibule nestačí. Nevadí - zahušťuji zeleninou a ta guláši na chuti jen přidá. Používám na to pastiňák a nebo hokkaido. Na 500g masa dávám zhruba 200 - 250g zeleniny - to je jeden větší pastiňák nebo 1/4 větší hokkaido dýně zbavené semínek.

    Zeleninu nakrájíme na kousky, opečeme na sádle do zlatova a vaříme ve vývaru nebo vodě do měkka. Pak ji rozmixuji tyčovým mixérem a vmíchám do téměř hotového guláše - guláš dle potřeby zahustíme.

    Pokud chcete extra tip na dotažení chuti, přísahám na špetku perníkového koření a kousek hořké čokolády...

Líbil se vám recept? Sdílejte

Tiskněte