Losos, chřest a holandská omáčka - LC

Laduš

Losos, chřest a holandská omáčka - LC

Holandskou omáčku jsem vařila poprvé. Vůbec nechápu, proč jsem ji nezkusila udělat dřív. Je výtečná! Při dnešní večeři jsem si připadala jako v luxusní restauraci. :)

Postup přípravy

  1. Filety z lososa jsem opláchla a osušila, pak osolila a lehce okořenila čerstvě mletým bílým pepřem. Orestovala jsem je na olivovém oleji, nejprve stranou s kůží dolů.

  2. Chřest jsem uvařila v osolené vodě. Vaří se 2 - 5 minut, záleží na tloušťce stonků. Pokud máte silnější stonky, je možné, že bude třeba konce oloupat.

  3. K přípravě holandské omáčky budete potřebovat vodní lázeň. Dělá se to tak, že vezmete větší kastrol a menší tak, aby do většího pasoval. Do většího napustíte vodu a když tam ten menší dáte, tak aby to dno bylo ve vodě, max. tak 2 cm.

    Kastrol s vodou jsem dala na plotnu a než se začala voda vařit, dala jsem do menšího žloutky, sůl, hořčici a 2 lžíce vody. Vše jsem ručně metličkou prošlehala.

    Když voda začala vřít, plamen jsem ztlumila na minimum a vložila do vodní lázně kastrol s vaječnou směsí. Metličkou jsem šlehala, dokud směs krásně nezhoustla. Pozor, nesmí se vařit, nechcete z toho mít míchaná vajíčka. Pokud máte pocit, že je teplota příliš vysoká, na chvilku kastrolek nadzvedněte a pořád prošlehávejte. Ono to není vůbec složité, jak se může zdát.

    Takže, směs nám již zhoustla, trvá to tak 3 - 5 minut. Mně zhoustla až moc, tak jsem přidala ještě dvě lžíce vody a prošlehala.

    Teď přijde čas na zašlehání másla. Máslo přidáváme po kostičkách a zašleháváme, dokud se nerozpustí. Já na tohle nemám nervy, takže jsem máslo zašlehávala po více kostičkách. Už se nemusíte bát, že se vajíčka zdrcnou, protože máslo nám omáčku ochlazuje.

    Tak tedy máme zašlehané máslo a pokud jsme spokojeni s konzistencí, odstavíme, dochutíme bílým pepřem a citrónovou šťávou. A to je celé. Já jsem s konzistencí spokojená nebyla, neboť omáčka mi velmi zhoustla, tak jsem přidala ještě několik lžic vody a pak už to bylo perfektní.

  4. Doporučuji udělat tu omáčku před přípravou ryby, aby vám nevystydla. Omáčku totiž můžeme ještě tak půl hodiny uchovat teplou a to tak, že odstavíme z ohně a dál necháme ve vodní lázni. Občas promícháme, aby se nevytvořil škraloup. Pokud ale omáčka vychladne, tak se prý již nedá ohřát. Co jsem tedy četla.

Líbil se vám recept? Sdílejte

Tiskněte