Kynuté koláče

Qualíkovo

Účastní se soutěže: Vypečené dobroty

Kynuté koláče

Slýchám to každou chvíli - mámo, upečeme koláč. A když se zeptám, dostanu buď jednu nebo druhou odpověď. Občas syn odpoví - kulatý. Ale skoro vždycky mi řekne - makový. Snažím se hledat i vymýšlet různé makové koláče, ale toto je prostě absolutní jednička. Chodí jeden, chodí druhý a než je dopečeno, zmizí makové koláče skoro všechny ještě teplé, ani to nestačím postřehnout. Zkuste je a určitě si také pochutnáte, stejně jako mé děti.

Postup přípravy

  1. Mléko zahřejeme a rozdrobíme do něj droždí, přidáme lžičku cukru, dobře rozmícháme, poprášíme moukou a necháme vzejít kvásek.

  2. Mezitím si do mísy prosejeme mouku, cukr, sůl a citrónovou kůru. Když kvásek vzkypí, rozklepneme vejce, přilijeme kvásek a olej. Důkladně promísíme a prohněteme těsto. Přikryjeme utěrkou nebo fólií a necháme na teplém místě kynout než zdvojnásobí objem. Přibližně hodinu, maximálně hodinu a půl. Vykynuté těsto lehce propracujeme, vyválíme a vykrajujeme kolečka požadované velikosti.

  3. Doprostřed koleček uděláme dolík a necháme je ještě chvíli kynout. Mezitím si připravíme libovolné náplně – makovou, tvarohovou, povidlovou, marmeládu, rozvařená jablka či cokoli nás napadne. Po lehkém nakynutí ještě zdůrazníme dolík v koláčcích a naplníme je náplní.

  4. Doporučuji teprve teď zapnout troubu na 200°C a nechat koláčky do rozehřátí trouby ještě odpočinout. Ale záleží to čistě na vás, od té doby, co těsto vykyne a vy ho rozválíte, můžete koláčky dávat do trouby. Mě však přijdou nejlepší koláčky krásně nadýchané.

  5. Před pečením potřeme každý koláček rozšlehaným žloutkem a po upečení máslem s rumem. Čím více tím lépe :-)

  6. Pečeme do zlatova. Podávat můžeme i druhý den, budou stále ještě výborné, i když nejlepší jsou prostě čerstvě vytažené z trouby.

  7. Koláčků je opravdu hodně, klidně můžete udělat poloviční dávku. Ale jsou tak dobré, že příště se vrátíte k původnímu množství. :-)

Líbil se vám recept? Sdílejte

Tiskněte