HOVĚZÍ GULÁŠ Z JEDNÉ NUSELSKÉ DOMÁCNOSTI

Nuselská kuchta

Účastní se soutěže: Osvědčené kuchařské trumfy

HOVĚZÍ GULÁŠ Z JEDNÉ NUSELSKÉ DOMÁCNOSTI

Je to jedno z jídel, které se, podobně jako kynutá buchta, objevuje na internetu ve stovce podob, a které většinou odmítám na blog dávat, protože je tak typicky české a tím zprofanované. Je to ale taky jeden z receptů, který třeba dcera (nebo syn) jednou ocení a nebude muset složitým experimentováním zkoušet replikovat tu chuť guláše "jak jsme ho dělali doma". Páč třeba mě zanedlouho někdo konečně vezme tyčí po hlavě a holka by, chudák, byla bez receptu!

Postup přípravy

  1. Na tuku osmažte v hrnci, ve kterém budete guláš péct/vařit (nejlépe v litině), cibuli. Nebojte se a vemte ji pěkně do tmavě hněda, to dá omáčce část barvy a hlavně chuť. Nespálit! Na posledních několik minut přihoďte k cibuli kmín.

  2. Zatímco se cibule smaží, štědře osolte a opepřete kostky masa a orestujte je dohněda na pánvi. Dělejte to po částech, na dvakrát, na třikrát. Orestované maso vyjměte na talíř. Občas si míchněte s tou cibulí... Až je všechno maso orestované, pánev deglazujte červeným vínem, odšťourejte vařečkou všechny přípečky a odstavte.

  3. Obraťte plnou pozornost zpátky k cibuli, která se vám, pokud nejste semiautističtí jedinci, třeba ani nespálila. Má-li uspokojivě hnědou barvu, stáhněte teplotu, zasypte ji paprikou a minutku, dvě restujte. Mějte u ruky připravený otevřený rajský protlak, to poslední, co chcete, jak začít se mečovat s protlakem v tuhle zásadní chvíli a spálit tak papriku. Hoďte na cibuli rajský protlak a opékejte dál, až protlak změní barvu na lehce hnědou... prostě ztratí tu veselou červenou a trochu mu povadne úsměv. Nepanikařte, docela to trvá, třeba deset minut. Je to další docela podstatná část procesu, aby měl guláš tu krásně temnou barvu a hloubku chuti.

  4. Přidejte maso i se šťávou, kterou pustilo, přidejte červené víno z pánve, přihoďte povidla a zalijte vodou nebo vývarem (všechno maso ať je potopené, plus něco víc), přiveďte k varu, ochutnejte, jestli je šťáva dost slaná a dejte do trouby na 150°C. Pečte do měkka.

  5. Přidejte maso i se šťávou, kterou pustilo, přidejte červené víno z pánve, přihoďte povidla a zalijte vodou nebo vývarem (všechno maso ať je potopené, plus něco víc), přiveďte k varu, ochutnejte, jestli je šťáva dost slaná a dejte do trouby na 150°C. Pečte do měkka.

  6. Utřete česnek se solí na kašičku, přidejte do omáčky, nechte pět až deset minut povařit, přidejte majoránku a odstavte. Nechte proležet nejlépe do druhého dne, jak ale všichni víme, guláš je nejlepší třetí den, případně i ty další, ale to se už nikde moc nahlas neříká ze strachu, že by vám EU hygiena vlítla i domů, žejo.

  7. Podávejte typicky s houskovým knedlem nebo s francouzskou bagetou (doma pečenou, žejo!), s kopcem cibule a čerstvými chilli papričkami. Kuchta slibuje výjimečný žlučníkový prožitek!

Líbil se vám recept? Sdílejte

Tiskněte